Продължете към съдържанието
5/5 - (1 vote)

Продадоха ми кола с върнати километри, какво да правя?

Продадоха ми кола с върнати километри какво да правя

За съжаление много често автомобил закупен от пазара на употребявани коли може да бъде с манипулиран километраж. Вероятно много от Вас вече са били опарени от тази нелоялна практика на търговци. В тази тема ще Ви дадем няколко съвета за това как да се предпазите и как да проверите колата, която купувате.

1. ПРОВЕРКА НА ВИН (vin) НОМЕР - номер на шаси

Проверка на шаси (vin) номер

Всяка една кола разполага с тази продуктова табела. Тя съдържа уникален производствен код. Номерът е записан и в документите за първа регистрация. Какво да направите с него?

Когато видите кола в обява проверете дали търговецът е публикувал този вин номер както тук. Aко няма тази информация налична в обявата, но все пак имате интерес към дадена кола, може да се свържете с продавача и да изискате това от него.

След като получите този номер може да опитате да проверите сам в местния дилър на марката каква информация имат за тази кола. Кога последно е посещавала сервиз и на какви километри.

За съжаление доста от дилърствата в България няма да Ви предоставят тази информация, нито безплатно, нито без присъствието на собственика на колата.

Съществуват и други възможности – може да потърсите в Google сайтове за платена проверка. Те съдържат не малко информация относно сервизна история, злополуки с други МПС-та, дали автомобилът е бил обявяван за краден и друга полезна информация. Когато проучвате потенциална кола започнете от проверката на ВИН номера и наличието на сервизна история.

2. Компютърна диагностика и прочитане на модули

Всички съвременни автомобили са снабдени с т.нар. OBD букси. Те дават възможност на компютърен диагностик да се сврърже с всички модули в колата и да прочете различни записи от данни. Повечето от автомобилите след 2015 година имат поне три модула, в които записват периодично показанията на километража. Ако искате да проверите дадена кола, най- добре поискайте от продавача да ви позволи да я провери ваш механик или оторизиран сервиз. Този метод няма да ви даде 100% гаранция, тъй като има доста „сервизи“ , в които с помощта на диагностична апаратура могат да променят тези данни. Разбира се, ако колата е преминавала периодичен преглед в оторизиран сервиз тези показания няма да съвпаднат и системата ще светне за проблем.

3. Проверка по регистрационен номер или ГТП

В тази точка ще внесем малко пояснение за автомобили без сервизна история и със съмнителен пробег. На пазара често може да срещнете коли внос от Италия и други държави. Но и автомобили от България с регистрация. Както вече много от Вас знаят през последните няколко години се въведе електронна система за ГТП. Това е една от най-точните проверки. При всеки Периодичен Годишен Преглед пунктът, който прави проверката е длъжен да запише текущ километраж на МПС-то. Така на практика в Италия съществува сайт, в който може да проверите по регистрационен номер какъв е бил километражът на последния преглед. За съжаление в България нямаме достъп до тази информация, но може да попитате продавача дали пази прегледите от последните години. Ако това не е достатъчно, препоръчваме ви да следвате съветите ни от Точка 2 и 3.

4. Покупка без гаранция, какво да правя?

Ако все пак поради някаква причина сте закупили кола и без да сте изпълнили първите три точки на проверка, то тук ще ви дадем няколко съвета какво да направите при покупка. Важно направете го по време на сделка с продавача! След това вече може да е късно.

  1. Избирате кола на пробег  да кажем 100 000км и не повече от 10 години. Започнете да смятате. Колата е правила средно 10 000км на година. Какъв клас кола купувате? Ако е малък градски автомобил, то това е напълно възможно. Но ако е голяма и тежка лимузина, или продавачът трябва да предостави доказателства, че тази кола е била една от много на разположение на предишния собственик или шансът да ви излъжат  е много голям. (този съвет не е формула за успех, а по-скоро препоръка за Вас, разбира се има и изключения).
  2. Проверете автомобила внимателно за наличие на износване на волан, седалка, педали (често търговците подменят тези неща и трудно може да определите износването дали отговаря на пробега). Все пак може колата да е на малко километри, но да се е ползвала за разнос или друго, което да е причина за многократни влизания и излизания от автомобила. Също така можем да  споменем, че съвременното производство особено в ниския ценови диапазон не се слави с висококачествени материали.
  3. Проверете автомобилът на канал, подемник или в сервиз, ако е възможно. Често търговците прикриват дефектите в купето, но оставят ясни следи около спирачната или ходовата част. Там лесно може да установите износвания или подмяна на части с неоригинални. Това може да Ви даде насока как е обслужвана колата и дали е нормално да са сменени носачи и амортисьори за кола, която не е минала и 100 000км, макар вече да няма фабрична гаранция.
Ако въпреки нашите съвети не сте установили нещо нередно и колата Ви се струва изгодна сделка имаме един последен съвет към Вас. 

ЗАДЪЛЖИТЕЛНО изисквайте от продавача (дори и частно лице) в договорът за продажба да пише и текущия пробег на колата. Ако купувате от фирма , изисквайте във фактурата да бъде вписано числото, отчитащо километрите в деня на сделката.

Само и единствено това ще Ви даде шанс да си търсите права, ако в последствие установите, че колата е манипулирана.

Разбира се това може и да не е по вина на Продавачът, може да се е случило и преди да закупи и внесе колата от друго място. Наличието на тази информация Ви дава възможност да поискате обезщетение или дори възстановяване на цялата сума.

5. Правна помощ и последствия

Игнорирахте всички точки на проверка и все пак Ви излъгаха. Тогава не Ви остава нищо друго освен да се консултирате с адвокат. Имайте предвид, че всички тези процеси трябва да следват определена хронология и не трябва да се отлага и ден. Най-добре е, когато закупите Кола Втора Ръка до не повече от 10 дни да я проверите в оторизиран сервиз или сертифициран сервиз, където могат да издадат компетентно мнение за общото техническо състояние и/ или манипулиране на километража. 

Ако се установи такова събитие, то вие нямате много време за реакция. Колкото по-бързо поискате обезщетение, толкова по-голям шанс имате да го получите. Важно! Спрете да шофирате колата, оставете я на паркинг и докладвайте проблемът на вашия адвокат. Свържете се с продавачът и поискайте обезщетение или възстановяване на цялата сума и разваляне на сделката. 

6. Ще си я карам и с върнати километри

Да, напълно възможно е да претърпите това разочарование. Често в България сме свикнали да се примиряваме със ситуацията и да продължим напред. Да, разбираме Ви , въпреки това можем да кажем следното. Обърнете внимание на възловите агрегати и системи. Когато Продавачът е върнал километрите, вероятно колата не е обслужване правилно или предстои голямо и скъпо обслужване, което не е направено. Това може да доведе до сериозни повреди, а дори и до ПТП. 

Ако сте игнорирали проблемът с върнатите километри, то не правете това и с обслужването. Това може да навреди сериозно на Вас или други участници в движението.

За финал ще кажем следното:

  • Бъдете бдителни към това, което купувате и от кого го купувате.
  • Нашият екип и автокъща Коли Втора Ръка продава автомобили само и единствено с пълна сервизна история, остатъчна фабрична или удължена гаранция и предоставя възможност и съдействие на всеки клиент за проверка на автомобил преди продажба.

Това което казват клиентите за нас е най-високата препоръка

ПОЗВЪНЕТЕ